Kako ću znati koje tvari bolje vode struju kad mi npr. daju h2co3 i hno i još par takvih spojeva, gledam li to po faktoru disocijacije pa ko ima veći ili tko ima vodikovu vezu ili kako već??

Ime i prezime: Ivan ivan.cvitkovic93@gmail.com

U vodenim otopinama struju vode ioni. Što ih je više, to je otopina bolji vodič. Koncentracija ionâ ovisi o tomu kolika je koncentracija otopljene tvari te koliko i na što ona disocira u otopini. Vodikove veze imaju posrednu ulogu. Jedino što ću još dodati da različiti ioni nisu jednako vodljivi (za vodljivost su bitni njihov naboj i mobilnost), tako da direktna usporedba koncentracija ili jednako koncentriranih otopina različitih tvari općenito funkcionira samo ako su u pitanju krupne razlike. U suprotnom treba malo više posla.