Lijep pozdrav, tijekom srednje škole zanemarivala sam kemiju. U trećem razredu shvatila sam koliko je zanimljiva i počela sam joj posvećivati više vremena. Međutim, svaki moj pokušaj bio je neuspješan zbog velikih rupa u mom znanju. Možete li mi preporučiti dobru literaturu koja sadržava osnove kemije koje se uče tijekom srednje škole. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Ana Leventić ana.leventic97@gmail.com

Koliko je meni poznato jedina takva literatura su srednjoškolski udžbenici za kemiju. Nažalost, ne znam koji udžbenici se sada koriste tj. koji uopće postoje i, posljedično, ne znam kakvi su. Međutim, sigurno neće škoditi ako kreneš čituckati svoje bivše srednjoškolske udžbenike iz 1. i 2. razreda. Paralelno s tim bi trebala učiti i gradivo koje sada obrađujete tako da cijeli pothvat ne bude kontraproduktivan. Pitaj svoju profesoricu može li ti posuditi još neke udžbenike za 1. i 2. razred, lako moguće da posjeduje neke koje vi u školi niste koristili (što naravno ne znači da su loši). Nadalje, možda primjetiš kako u dva različita udžbenika različite (možda i kontradiktorne) tvrdnje pišu o istoj stvari. U takvim situacijama savjetovao bih ti da se obratiš svojoj profesorici i/ili nama na E-školi. Isti savjet vrijedi i za bilo kakvu nejasnoću na koju naiđeš. Ako pak imaš potrebu vježbati kemijski račun tada preporučujem Sikiričinu Stehiometriju (ali prije toga provježbaj zadatke iz udžbenika i one koje ste rješavali na nastavi). Eto, to je ukratko sve što ti mogu savjetovati. Napomenut ću kolegama iz E-škole da obrate pozornost na ovo pitanje, oni će vjerojatno imati pokoji konkretniji savjet.

P.S. Svakako pročitaj Ostwaldovu Uputu u kemiju (ako ju uspiješ pronaći), jako je zanimljivo i poučno štivo.

Odgovorio: Tomislav Piteša   tpitesa@gmail.com