Zna li itko riješit? Hvala unaprijed :) Kolike su vrijednosti c(H+) i pH u otopini fluoridne kiseline izračunane: a) s obzirom na ravnotežnu koncentraciju, b) s obzirom na ukupnu koncentraciju kiseline, ako je c(HF)uk=0,04 mol/L, a pKK =3,14?

Ime i prezime: Sara Brlić sara23041996@gmail.com

Princip rješavanja zadataka s monoprotonskim kiselinama objasnio sam npr. ovdje.
Ovaj mi pak zadatak nije baš najjasniji, jer koncentracije su koncentracije za sebe, a ne s obzirom na nešto. Posljedično, način na koji bih ovaj zadatak riješio kreće od toga da zanemarim sve osim zadanih brojki. Dakle, imamo otopinu fluorovodične kiseline (pKa = 3,14) koncentracije 0,04 mol/L, a zanima nas kolike su koncentracija hidronâ i vrijednost pH.

Kao i u prije spomenutom primjeru, kreće se od jednadžbe disocijacije:

HF ⇄ H+ + F

i izraza za ravnotežu te reakcije:

Ka = [H+][F]/[HF]

Kako se kreće samo od fluorovodične kiseline, k tomu znatno koncentriranije nego što su to hidroni i hidroksidni anioni u neutralnoj vodi, može se ukupna koncentracija hidronâ aproksimirati koncentracijom onih koji dolaze od fluorovodične kiseline. To pak znači da će koncentracija hidronâ biti jednaka koncentraciji fluoridnih aniona, budući da i jedni i drugi potječu od molekula fluorovodika:

[H+] = [F]

S druge strane, ukupna koncentracija fluorovodične kiseline jednaka je zbroju ravnotežnih koncentracija fluorovodične kiseline i fluoridnih aniona:

c(HF) = [F] + [HF]

S tim informacijama sad možeš preurediti izraz za ravnotežu:

Ka = [H+][F]/[HF]

= [H+]2/(c(HF) − [H+])

To ti daje kvadratnu jednadžbu s jednom nepoznanicom koja srednjoškolcima ne bi trebala biti nepoznanicom.

Kad nađeš kolika je koncentracija hidronâ, preostaje ti još iz nje izračunati vrijednost pH (koristeći razmjerno dobru aproksimaciju):

pH = − log ([H+]/(mol/L))