Lijep pozdrav, tijekom srednje škole zanemarivala sam kemiju. U trećem razredu shvatila sam koliko je zanimljiva i počela sam joj posvećivati više vremena. Međutim, svaki moj pokušaj bio je neuspješan zbog velikih rupa u mom znanju. Možete li mi preporučiti dobru literaturu koja sadržava osnove kemije koje se uče tijekom srednje škole. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Ana Leventić ana.leventic97@gmail.com

Koliko god to nevjerojatno zvučalo, preporučio bih udžbenike kemije, kako osmoškolske (bolje je početi s nešto starijim gradivom jer se tako lakše u njega uživiti), tako i srednjoškolske. Osobno bih preporučio Sikiričine udžbenike iz osamdesetih i devedesetih (možda je to moje starenje, ali držim da je kvaliteta školskih knjiga dosta opala u ovom tisućljeću), no njih možda nije baš najlakše naći. Opcije koje mi tu padaju na pamet su pitati nastavnika kemije čuva li ih još u kakvom ormaru te obilaziti buvljake u nadi da će se koji naći (sâm sam tako skupio pristojnu hrpu raznih udžbenika, no uglavnom iz pedesetih i šezdesetih godina). Ako se ne može dobaviti ništa od starijih, i oni noviji trebali bi poslužiti svrsi. U krajnjoj liniji, i napravljeni su da bi se iz njih učila kemija.

Pored udžbenikâ, postoji i podosta popularnoznanstvenih knjiga koje se bave kemijom. Dosta su malobrojnije od knjiga o fizici, matematici ili biologiji, ali nije da ih nema. Danas je najzanimljiviji autor Nenad Raos i od njega bih preporučio sve što je napisao, uključujući tu i mnoštvo članaka u Prirodi. Također, isplati se pratiti i popularizatorski rad Milana Sikirice, pogotovo ako te kemija zanima zbog pokusâ. Od starijih autora, meni su osobito dragi Drago Grdenić i Fran Bubanović, koji su objavili mnoštvo knjiga, kao i članaka u Prirodi, kroz veći dio prošlog stoljeća.
Neovisno o autoru, najmudrije je proučiti što imaju obližnje knjižnice.

I, da ne zaboravim: pojave li se kakve nedoumice ili nejasnoće, tu je i E-škola, kako s novim odgovorima, tako i s ogromnom arhivom.