Što imaju kemijski elementi?

Ime i prezime: Danijel Jambrešić

Ne mogu reći da mi je posve jasno što točno želiš znati pa ću biti općenit koliko mogu. Kemijski elementi imaju svojstva, baš kao i sve što postoji (i golema većina onoga što je zamišljeno). Svojstva koja smo im mi pripisali, da bismo o njima mogli pričati, jesu njihova imena. Svojstva koja imaju sami po sebi svojstva su njihovih atoma. Strogo gledano, kemijski element je skup svih atoma u Svemiru koji u jezgrama imaju isti broj protonâ, tako da je broj protonâ u jezgri (odnosno atomski broj) jedino bitno svojstvo elementa. Sve ostalo proizlazi iz tog broja: broj elektronâ, u nekoj mjeri i broj neutronâ (jer će samo neke kombinacije dati stabilne jezgre), a onda i kemijska svojstva tih atoma te tvarî koje oni grade.
Kakva su ta svojstva, ne mogu kratko opisati jer su drugačija za svaki element. Ono što vrijedi općenito je da se atomi mogu vezati s drugim atomima, pri čemu su načini vezanja specifični za svaki element.
Ako ovo nije odgovor na tvoje pitanje, a ti se javi opet, po mogućnosti s jasnijim pitanjem.