Dobar dan, možete mi molim Vas pomoći s ovim zadatkom. Izračunaj brzinu raspada dušika i vodika, ako je brzina stvaranja amonijaka 2.5*10^-6 mol/l*m.

Ime i prezime: lea feuerbach lea.feuerbach@gmail.com

Dušik i vodik u ovoj se reakciji troše, a ne raspadaju. Uostalom, na što se mogu raspasti elementarne tvari, a da to i dalje bude kemijska promjena?

Reakcija nastajanja amonijaka iz elemenata izgleda ovako:

3 H2 + 2 N2 → 2 NH3

Za brzine kemijskih promjena vrijedi da se brzine nastajanja produkata ili nestajanja reaktanata odnose kao njihovi stehiometrijski koeficijenti:

r(A) : r(B) = ν(A) : ν(B)

odnosno:

r(A)/ν(A) = r(B)/ν(B) = ... = r(reakcija)

(Za brzinu bi trebalo ići v, ali oba internetska preglednika koja koristim (kurzivno) v prikazuju identično kao i (kurzivno) ν (ni), tako da sam za brzinu reakcije metnuo r.)

Strogo gledano, stehiometrijski koeficijenti za reaktante su negativni, tako da će njihove brzine biti negativne. Uzevši u obzir to da je brzina reakcije ustvari promjena koncentracije kroz vrijeme, to je savršeno smisleno, budući da se količine reaktanata reakcijom smanjuju.