Kako odrediti omjer broja iona u kristalu npr. Mg2+ i 2Cl- treba mi omjer

Ime i prezime: Jakov Barac jakov.b.sinovcic@gmail.com

Ovdje si već napisao kakav je omjer. Općenito, soli su neutralne, kao i svi kemijski spojevi, tako da omjeri pojedinih ionskih vrsta moraju biti takvi da pozitivnog naboja bude koliko i negativnog. Za binarne soli to znači da trebaš samo naći koji je najmanji zajednički višekratnik nabojnih brojeva te ga podijeliti s jednim i drugim nabojnim brojem da dobiješ koliko ima kojih iona u formulskoj jedinki.

Primjerice, ako imaš spoj koji je građen od kalcijevih (Ca2+) i nitridnih (N3−) iona, najmanji zajednički višekratnik nabojnih brojeva bit će, budući da su 2 i 3 relativno prosti brojevi, 6. Podijeliš li 6 redom s 2 i 3, dobit ćeš, opet redom, 3 i 2, a to su brojevi pojedinih iona u formulskoj jedinki. Zato će formula kalcijevog nitrida biti Ca3N2.
Ako ti je ova matematika suviše komplicirana, možeš formule soli sklapati i tako da nabojni broj prve jedinke jedinke pripišeš kao stehiometrijski broj druge, a nabojni broj druge kao stehiometrijski broj prve. Za kalcijev nitrid to bi izgledalo ovako:

Ca2+, N3 → Ca3N2

Za magnezijev klorid bilo bi pak ovako:

Mg2+, Cl1 → Mg1Cl2 → MgCl2

a za željezov(II) oksid ovako:

Fe2+, O2 → Fe2O2 → FeO

U zadnjem slučaju obje stehiometrijske brojke su dva, a kako se u kemiji obično traži najjednostavniji omjer, to se obje može podijeliti s dva. Drugim riječima, 2:2 je isti omjer kao i 1:1.