Poštovani Možete li mi pojasniti kako nam to BPK, zatim određivanje potrošnje KMnO4 i određivanje rastvorenog kisika mogu pokazati da li je voda ispravna za piće. Kadić Elma

Ime i prezime: Elma Kadić mostarcrveni@yahoo.com

 


Najkraće rečeno, ako je u vodi nešto živo što troši kisik, moguće je da će to nastaviti živjeti i u nama kad popijemo tu vodu, moguće na takav način koji nam se neće jako dopasti. Ako je tih živih bića jako mnogo, onda možemo biti prilično sigurni da nam ta voda neće prijati.
Slično, potrošnja kalijevog permanganata reći će nam koliko je u vodi tvarî koje se lako mogu oksidirati. Ako ih ima mnogo, opet postoji mogućnost da će nam neke od njih nekako naškoditi.
Količina kisika je pak komplementarna prvim dvjema informacijama. Ako ga ima znatno manje negoli u čistoj vodi, očito se u onomu što analiziramo nešto događa, što opet znači da treba dobro promisliti prije konzumacije takve vode.

Jasno, jedini posve pouzdan test ispravnosti vode za piće, pored poptune mikrobiološke i kemijske identifikacije svega što je u njoj, jest konzumacija takve vode. Pretpostavit ću da je jasno zašto za takove pokuse nije lako naći dobrovoljce.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija