Poštovani, Da li bi mi mogli riješiti sljedeći zadatak? Ako je E°(Cu2+/Cu)=0,34 V, a E°(Cu+/Cu)=0,520 V, koliko iznosi E°(Cu2+/Cu+)? Znam da se inače računa tako da oduzmem elektrodni potencijal katode od anode, ali ne znam kako bi odredila koji je na katodi, ako se radi o istom elementu?

Ime i prezime: Ana Martić

Standardni elektrodni redukcijski potencijali ne zovu se tako slučajno, a naglasak bih ovdje stavio na riječ "redukcijski". Polureakcija na koju se potencijal odnosi po dogovoru (tj. prema pravilima IUPAC-a) je uvijek redukcija:

Cu2+ + 2 e → Cu

Cu2+ + e → Cu+

Cu+ + e → Cu

Nadalje, za redukcijske potencijale vrijedi da općenito nisu aditivni, tako da njihovo zbrajanje i oduzimanje neće uvijek dati točne rezultate. Ono što jest aditivno jesu kemijske jednadžbe i Gibbsova energija. Odnos standardne Gibbsove energije i standardnog redukcijskog eletrodnog potencijala je:

ΔrG0 = − z·F·E

tako da na mjesto potencijalâ možeš staviti odgovarajuće Gibbsove energije (bilo izračunate, bilo kao matematičke izraze). Ono što ti dalje treba je kemijska aritmetika. Poznate su ti brojke za prvu i treću jednadžbu, a zanima te ona za drugu. To znači da drugu jednadžbu trebaš nekako dobiti iz prve i treće. Dosta očito, treću treba pomnožiti s −1 i pribrojiti ju prvoj. Isto onda napraviš i s Gibbsovim energijama da bi dobila onu za drugu jednadžbu. Konačno, iz Gibbsove jednadžbe možeš opet dobiti redukcijski elektrodni potencijal.

Nadam se da ti to što nigdje ne spominjem anodu i katodu neće predstavljati osobit problem, kao ni to što jednostavna metoda koju si spomenula općenito ne funkcionira.

Usput, nakon što riješiš zadatak, ovdje možeš provjeriti je li rezultat točan.