Molekulskom formulom C3H6O2 možemo napisati tri do sada nam poznata spoja. a) Prikaži ih strukturnim formulama. b) Navedi njihove nazive i grupu kojoj pripadaju. Ako možete odgovoriti na ovo pitanje.

Ime i prezime: Nikolina Jozić nikolinajozic05@gmail.com

Ne bih se složio s tvrdnjom iz zadatka. Kroz par minuta iz dane sam molekulske formule, ne mareći puno za stabilnost mogućih spojeva, nacrtao puno više od njih tri:

Većina tih spojeva djelovat će ti čudno, ili čak nemoguće. O tomu da ne znaš kako ih imenovati da ne pričam. No, to ne znači da ih ne možeš zamisliti. Trojku koja ti jest poznata vjerojatno ćeš prepoznati, kao i to da se radi o dva estera i jednoj karboksilnoj kiselini. Kiselinu ćeš imenovati prema tomu koliko ugljikovih atoma sadrži, a estere po alkoholima i kiselinama od kojih dolaze. Muči li te kako se imenuju esteri, a ti pogledaj ovdje.