Poštovani, možete li mi molim vas objasniti kako da riješim dolje napisani zadatak, te općenito pojasniti pojam produkta topljivosti i heterogene ravnoteže pri otapanju soli. ZADATAK: Nakon doniranja, iz krvi se dodatkom otopine natrijeva oksalata istalože ioni Ca2+ koji potiču zgrušavanje. Uzorak krvi volumena 104 mL sadrži 9,7x10^-5 grama Ca2+ po mililitru. Izračunajte koncentraciju Ca2+ nakon dodatka 100,0 mL otopine Na2C2O4 koncentracije 0,1550 M u uzorak krvi. Kso(CaC2O4)=2,7x10^-9 M2 pri 25 C Napomena: Ion C2O4 2- je u velikom suvišku. Izračunajte [C2O4 2-] pod pretpostavkom da svi ioni Ca2+ istalože kao CaC2O4, a zatim [Ca2+] iz [C2O4 2-]i Kso. Unaprije hvala i lijep pozdrav, Ivan

Ime i prezime: Ivan Perić pero07031@gmail.com

 


O produktu topljivosti i nošenju sa zadacima koji ga se dotiču ponešto možeš pročitati ovdje, ovdje i ovdje, kao i u još drugih odgovora na tu temu. Što mogu ovdje dodati, nisam siguran jer nisam siguran što točno želiš znati. Ako te zanima fizikalnokemijska podloga produkta topljivosti, odnosno razlozi tomu da su zakonitosti topljivosti baš takve kakve jesu, a ti se javi opet jer će to tražiti malo više tipkanja. Ako ne, prije spomenuti odgovori trebali bi biti od koristi.

U zadatku pak krećeš od jednadžbe otapanja kalcijevog oksalata:

CaC2O4(s) ⇄ Ca2+(aq) + C2O42–(aq)

i produkta topljivosti za tu reakciju (koji proizlazi iz konstante ravnoteže):

Kpt = [Ca2+][C2O42–]

Izračunaš li koncentracije kalcijevih i oksalatnih iona u smjesi koja nastane miješanjem uzorka krvi i otopine natrijevog oksalata:

c(C2O42–) = c0(C2O42–V(otopina oksalata)/(V(otopina oksalata) + V(krv))

c(Ca2+) = c0(Ca2+V(krv)/(V(otopina oksalata) + V(krv))

te ih pomnožiš, potvrdit ćeš da je taj umnožak veći od produkta topljivosti te da će iz smjese taložiti kalcijev oksalat. Količine ionâ preostalih po taloženju bit će takve da umnožak njihovih koncentracija bude jednak produktu topljivosti, a same koncentracije umanjene za ono što je istaložilo:

Kpt = [Ca2+][C2O42–]

= (c(Ca2+) – Δc)·(c(C2O42–) – Δc)

Ta se kvadratna jednadžba lako može riješiti, ali kako se u zadatku traži da se ide na aproksimaciju, u gornjoj se jednadžbi može konačna koncentracija kalcijevih iona ([Ca2+]) ostaviti na miru, jer se ionako baš ona traži, a za konačnu koncentraciju oksalatnih iona uzeti ona početna, budući da su u suvišku za pet redova veličine:

Kpt = [Ca2+c(C2O42–)

Iz te se jednadžbe direktno može izračunati konačna koncentracija kalcijevih iona.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija