Mozete li mi objasniti kako da rijesim zadatake. Koliko grama vode je potrebno dodati u 250 g sircetne esencije,masenog udjela 0,8da bi se dobio rastvor masenog udjela 0,4? Koliko grama etanola je sagorjelo ako je u reakciji nagradjenog ugljenIV-oksidasa kalcijum-xidroksidom nastalo 50g kalcijum-karbonata .

Ime i prezime: Milica LJubojevic milica.lj@hotmail.com

Prvi se zadatak lako riješi ako imaš na umu da je kolicina octene (sirćetne) kiseline ista u obje otopine, budući da se dodaje voda. Ta se masa lako onda izrazi pomoću formule za maseni udio:

m(CH3COOH) = w(CH3COOH, esencija)∙m(oct. esencija)

m(CH3COOH) = w(CH3COOH, razr. kis.)∙m(razr. kis.)

Iz prve jednadžbe možeš izračunati koliko imaš octene kiseline, dok ćeš iz druge potom dobiti kolika će biti masa razrijeđene kiseline. Konačno, masa vode koju treba dodati jednaka je razlici između mase octene esencije i razrijeđene kiseline.

U drugom zadatku prvo ti trebaju jednadžbe reakcija:

CH3CH2OH + 3 O2 → 2 CO2 + 3 H2O

CO2 + Ca(OH)2 → CaCO3 + H2O

Iz njih vidiš da po jednoj molekuli etanola nastaju dvije molekule ugljikovog dioksida, od kojih svaka daje jednu formulsku jedinku kalcijevog karbonata. To direktno vodi u račun:

m(CH3CH2OH) = M(CH3CH2OH)∙n(CH3CH2OH)

= M(CH3CH2OH)∙n(CaCO3)/2

= M(CH3CH2OH)∙m(CaCO3)/(2∙M(CaCO3))

П. С. Питам се, питам, је ли "xidroksidom" грешка настала због тога што је "х" у ћирилици идентично латиничном иксу.