sto bi se dogodilo kad bi se za vrijeme leta zrakoplova,razbio prozor?

Ime i prezime: samanta mazija karuc zkaruc@

 


Kako avioni lete dosta visoko, na nekih 10-11 kilometara, tlak zraka oko njih znatno je niži od onoga kakav je na morskoj razini. Međutim, unutar aviona se, zbog putnikâ, održava viši tlak. Naime, ako tlak zraka, odnosno kisika u njemu, bude znatno niži od onoga kakav je normalno oko nas, tijelo ne dobiva dovoljno kisika tako da osoba brzo padne u nesvijest, pa i umre.
Otvori li se na avionu kakva rupa dok je u letu, stlačeni zrak u njemu naglo će izletjeti van (to se naziva eksplozivnom dekompresijom). Nađe li se tkogod blizu rupe te ako je rupa dovoljno velika, postoji mogućnost da ga zrak odnese skupa sa sobom. Isto tako, sitni predmeti završit će svuda okolo, isto kao i da je zapuhao jak vjetar. Nakon što zrak izađe van, stanje se opet smiruje, a u međuvremenu iz prostora iznad sjedalâ ispadnu maske za disanje iz kojih izlazi čist kisik. Time se spašavaju životi putnikâ. Ako se ne radi o kakvoj gadnoj rupi ili puknuću trupa, jedino što još slijedi je prisilno slijetanje.

Ako si se u stanju služiti engleskim jezikom, preporučio bih ovaj članak, a također i opis jednog stvarnog događaja, kad se avionu za vrijeme leta otrglo vjetrobransko staklo.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija