TOČNO ILI NETOČNO 1) Glicerol se koristi u proizvodnji kozmetičkih preparata točno- netočno? 2)Topljivost alkohola u vodi smanjuje se povečanjem broja C- atoma Točno-netočno?? 3) Gorenjem alkohola uz dovoljan pristup kisika nastaje CO i H2O točno-netočno?? 4) Drugo ime za metansku kiselinu jest mravlja kiselina? točno-netčno?? 5) esteri večinom nisu lako hlapljive tekućine točno-netočno??

Ime i prezime: Mia Tudic whitehouse281@gmail.com

Bezveze mi je jednostavno dati odgovore na pitanja, pogotovo ovako kratka, tako da ću umjesto toga dati informacije koje bi trebale pomoći u dolaženju do vlastitih odgovora.

Glicerol može pomoći kod tvrde i suhe kože.

Ono što alkoholima omogućuje da budu topljivi u vodi njihove su hidroksilne skupine. Alkilni lanci nisu polarni i voda će ih nerado solvatirati. Utjecaj pojedinih skupina na svojstva molekula ovisi i o tomu koliki dio molekule otpada na te skupine.

Gorenjem bilo kakve organske tvari uz dovoljan pristup kisika nastat će ugljikov dioksid i voda te možda još kakav spoj, u slučaju da su prisutni i drugi elementi.

U prirodi se metanska kiselina može naći u žarnim stanicama koprive te u mravljim otrovnim žlijezdama. Destilacijom mravâ metanska je kiselina i prvi put dobivena, i to još 1671.

Hlapljivost nekog spoja ovisi o tomu kakve sile vladaju među njegovim česticama, što pak ovisi o njihovoj veličini i polarnosti. Spojevi s velikim molekulama bit će teže hlapljivi, baš kao i oni čije su čestice jako polarne (ekstreman slučaj su soli, gdje su čestice ioni, što će reći električki nabijene čestice). Esterske skupine jesu polarne, ali ne pridonose jako međusobnom povezivanju, barem ne koliko npr. hidroksilne ili karboksilne skupine. S druge strane, veličina molekule posve je proizvoljna stvar. Etilni acetat je, primjerice, građen od razmjerno malih molekula, dok masti i ulja, također esteri, imaju nekoliko puta veće molekule.