Molim vas mozete li mi odgovoriti na ovo pitanje. Trebam objasnit veze u molekuli MgSO4, da li je ovdje prisutna i donorska veza. i jos nesto, da li je ovdje sumpor VI valentan? Hvala

Ime i prezime: Elma Kadic mostarcrveni@hotmail.com

Magnezijev sulfat građen je od magnezijevih kationa i sulfatnih aniona. Jedan par tih iona ne čini molekulu (jer su to i dalje ioni), nego formulsku jedinku magnezijevog sulfata.
Veze između tih iona su, naravno, ionske, što će reći da ione na okupu drži privlačenje između njihovih pozitivnih i negativnih naboja. Atome sulfatnog iona na okupu pak drže kovalentne veze. Neke od (komponenti) tih veza mogu se prozvati donorskima jer oba vezna elektrona potječu od atoma sumpora, ali tu treba reći da taj naziv nije od neke koristi u opisivanju naravi veze.
Sumpor jest šesterovalentan u magnezijevom sulfatu.