Molim pomoc, trebam napravit amonijacni pufer, pH10, izracunao sam da omjer koncentracija NH3 i NH4Cl treba bit 5,6, a sad ne znam koje koncentracije da uzmem. Ako uzmem NH3 0,2 M, onda bi NH4Cl trebalo bit 0,035.moze li ovako. I jos nesto, posto radimmo sa EDTA, trebam li pazit jos nesto vezano za nju, tamo gdje je nabavljamo kazu da je pH oko 7, inace odredjujemo tvrdocu vode. Hvala

Ime i prezime: Hamza Bubalo Bubaloelma@yahoo.com

Potrebnu koncentraciju pufera (ovdje će to biti ukupna koncentracija amonijaka i amonijevih iona) određuje koncentracija ostalih otopljenih tvari odnosno to da vrijednost pH otopine mora ostati ista za vrijeme eksperimenta. Empirijski, pufera treba biti barem deset puta više od najkoncentriranije od ostalih otopljenih tvari, ali to se u praksi uvijek odredi eksperimentalno. Za ovaj me slučaj malo čudi da ne postoji propis po kojemu se radi. Ako je pak zadatak naći odgovarajuće uvjete, onda svakako predstoji eksperimentiranje. Ja bih vjerojatno spravio jednomolarnu otopinu amonijačnog pufera (0,85 M NH3. 0,15 NH4Cl)* te usporedio rezultate titracije s EDTA za različite konačne koncentracije pufera, kao i vrijednosti pH otopina prije i poslije titracije.
Za EDTA ne mogu reći ništa posebno. Nije ju mudro konzumirati jer se tako može ostati bez kalcija i magnezija, a inače je bezazlena. To, jasno, ne znači da se može raditi bez rukavica. Amonijak već znade kako oštetiti kožu. Spomenuta vrijednost pH nije bitna jer će EDTA završiti u puferu, osim ako poruka nije bila da pH mora biti 7 kako bi se ova normalno ponašala.

*Kako su računi jedno, a stvarnost drugo, vjerojatno bih spravio dvomolarnu otopinu amonijaka razređivanjem koncentrirane otopine, a zatim joj pomalo dodavao koncentriranu (ili nekoliko puta razrijeđenu, nađem li da je ukupan volumen premalen) klorovodičnu kiselinu dok vrijednost pH ne bi došla do 10. Za praćenje vrijednosti pH koristio bih pH-metar ili, u slučaju skrajnje neimaštine, indikatorske papiriće. Kad bi vrijednost pH došla do 10, dodao bih vode do volumena koji treba biti da bi koncentracija amonijaka spala na 1 mol/L.