Možete li mi pomno i detaljno objasniti elektrolizu vode? Znači, jednadžbe reakcije (zašto na lijevu stranu ide H20, i tako...), aparaturu, tj. gdje se u tom aparatu odvija redukcija, gdje oksidacija, gdje putuju elektroni, sve... Hvala!

Ime i prezime: Vedran Kovačević vedran.kovacevic97@gmail.com

Vrlo nedavno postavio si pitanje o elektrolizi kiselina i lužina. Iz odgovora je trebalo biti jasno da se tu radi o elektrolizi vode. Ako nije, možeš pogledati i ovdje. Jednadžbe reakcija na elektrodama već sam napisao i one ovise o tomu što je vodi dodano da bi otopina bila vodljiva.

Formula vode ide na lijevu stranu jer je voda tu reaktant. Reaktanti uvijek idu na lijevu stranu. Tako je dogovoreno još davno, prije prvog kemijskog kongresa uopće.

Aparatura za elektrolizu vode načelno se svodi na dvije elektrode. Neke crtice o tomu što se sve zbiva na i oko elektroda možeš pročitati ovdje, ovdje i ovdje. Ako si mislio na Hofmannov aparat za elektrolizu vode, o njemu možeš čitati na Wikipediji.

Što se tiče toga da objasnimo sve, bojim se da si nas pobrkao za nastavnike kemije, a svrhu E-škole za svrhu nastave kemije. Ovdje je napisano mnogo korisnih informacija, ali one ne mogu nadoknaditi sustavno učenje i ono što bi trebali nuditi udžbenici i stručna literatura. Stoga bih preporučio da kreneš prvo od onoga što imaš u udžbeniku te svog nastavnika kemije, a tek onda, ostane li nerazjašnjenih stvari, o njima pitaš na E-školi.