Zašto voda iz tla ulazi u biljku

Ime i prezime: Ivan Sobotičić ivan.sobotincic@skole.hr

To što biljke mogu crpiti vodu iz tla može se zahvaliti dvjema pojavama: kapilarnosti i osmozi.

Kapilarnost je sposobnost tekućina da se kreću u uskim prostorima (ili da ih ispune), poput kapilara, isključivo zahvaljujući privlačnim silama između čestica tekućine i materijala stijenki tog prostora. Tkiva biljaka puna su takovih kapilara i njima se iz tla dovodi voda do svih nadzemnih dijelova.

Osmoza je prolazak tekućine kroz polupropusnu membranu (takvu koja propušta vodu, ali ne i ono što je u njoj otopljeno), i to s one strane gdje ima manje otopljenih tvari na onu gdje ih ima više (tako da na kraju s obje strane bude ista količina otopljenih tvari po jedinici vode). Kako biljke uvijek u svojim stanicama imaju koješta otopljeno, to će podzemna voda, koje sadrže bitno manje otopljenih tvari, nakon što ih korijenje dovede do stanica biljke, same prijeći u stanice.