U jednom molu nekog plina izračunaj broj molekula koje imaju energiju aktivacije 55,0 kJ/mol pri temeperaturi a) 25 *C b) 30*C U rješenju navode formulu: N akt.: n ( plin) * NA * e ( - Ea/RT), to je sve navedeno na potenciju e. Sada me zanima na što se odnosi to e, jer uzimajući naboj ili logaritam svejedno dobijem krivi rezultat. Hvala!

Ime i prezime: Mirta Peček

e je baza prirodnog logaritma. To je pak realan (iracionalan) broj koji približno iznosi 2,718. Mislim da bi svi moderniji kalkulatori trebali imati memoriran e na otprilike 8 decimala (kao i π). Time hoću reći da kalkulator vjerojatno nudi upotrebu e-a kao i bilo kojeg drugog broja, npr. 5. Pronađi na kalkulatoru gumb koji "izvlači" e iz memorije kalkulatora te ga potenciraj na eksponent –Ea/RT pazeći da pretvoriš kJ mol-1 u J mol-1 (budući da za R uzimaš vrijednost u J mol-1 K-1).

Nažalost, pitanje je malo nesretno sročeno. Koliko je meni poznato, energija aktivacije veže se isključivo uz nekakvu kemijsku reakciju, a ne uz određeni sustav u kojem se ne događa nikakav proces. Stoga mislim da bi bilo sretnije u pitanju zamijeniti "energiju aktivacije" s "molarnu energiju" ili jednostavno pitati koliko molekula ima energiju 55 kJ (pri čemu bi se pri rješavanju trebala koristiti ista jednadžba, ali s eksponentom E/kbT). Ali ovako postavljen zadatak (ako ima nekakvo značenje) definitivno se rješava s formulom koju si navela.

Odgovorio: Tomislav Piteša   tpitesa@gmail.com