U posudu u 1L stavljen je 1 mol NO2 i 1 mol N2O4. Nakon ravnoteže u posudi je ostalo 0,75 mola N2O4. Izračunaj Kc. Ako jednadžba glasi: 2 NO2 -> N2O4 Početne koncentracije su 1 i 1. Za koncentraciju N2O4 nakon ravnoteže stavljam 0,75, što znači da je izreagiralo 1-x, tj. 1-0,25. Po tome bi bilo da je NO2 izreagiralo 1 + (2*0,25) = 1,5. Kako onda koncentracija nakon ravnoteže ispadne da je veća nego prije? Hvala!

Ime i prezime: Mirta Peček

Kako se uspostavlja ravnoteža N2O4 nestaje, a NO2 nastaje. Dakle, koncentracija N2O4 pada (s 1 mol dm-3 na 0,75 mol dm-3), a koncentracija NO2 raste (s 1 mol dm-3 na 1,5 mol dm-3). NO2 i N2O4 su na suprotnim stranama jednadžbe što znači da ako se jedan troši onda drugi mora nastajati. Možda te buni to što je NO2 na "lijevoj" strani jednadžbe, a nastaje. Imaj na umu da je svaka reakcija reverzibilna (čak i one za koje ćemo u praksi reći da nisu, npr. eksplozije), stoga ono što se na papiru nalazi lijevo od strelice nije nužno reaktant, kao što je ovdje slučaj. Uostalom, jednadžbu bi slobodno mogli napisati i ovako (u ovom slučaju bi čak bilo i intuitivnije):

N2O4 ⇌ 2NO2

Budući da si uspješno došla do ravnotežnih koncentracija sudionika reakcije pretpostavljam da znaš izračunati Kc, ali evo za svaki slučaj:

Kc = [N2O4]/[NO2]2 ≈ 0,33 dm3 mol-1

Pazi! Kc računamo za reakciju čiju jednadžbu imamo zadanu, a ovdje je zadana upravo ona jednadžba u kojoj je NO2 na "lijevoj" strani, tj. za 2NO2 ⇌ N2O4, a ne za N2O4 ⇌ 2NO2. Vrijednosti Kc za te dvije reakcije su recipročne, dakle, koju god da izračunaš daješ informaciju i o ovoj drugoj. Unatoč tome u zadacima treba paziti za koji "smjer" računaš konstantu ravnoteže da ne dođe do nesporazuma.

Ako te i dalje nešto muči ili ako nešto nisam dobro objasnio slobodno se opet javi.

P.S. N2O4 nije izreagiralo (1-0,25) mol nego ga toliko ostaje u ravnoteži. Izreagiralo ga je 0,25 mol. S druge strane ne možemo reći da je NO2 izreagiralo 1,5 mol nego ga je nastalo 0,5 mol.

Odgovorio: Tomislav Piteša   tpitesa@gmail.com