1.U 100g vode pri 50 ̊C otapa se 80g kalijeva nitrata. Izračunaj maseni udio kalijeva nitrata u zasićenoj otopini pri 50 ̊C. 2.U 100g vode pri 20 ̊C otapa se 30g kalijeva nitrata. Izračunaj maseni udio kalijeva nitrata u zasićenoj otopini pri 20 ̊C. 3.Koliko treba uzeti natrijeva klorida,NaCl, i vode za pripremanje 5 dmᵌ 18%-tne otopine. Gustoća 18%-tne otopine natrijeva klorida je 1132g/dmᵌ. 4.prema deklaraciji kuhinjska sol sadrži 0.2% vlage. Izračunaj koliko grama vode se nalazi u 1 kg kuhinjske soli. 5.Ocat koji se koristi u kućanstvu je najčešće 5% vodena otopina octene kiseline. Opiši kako pripremiti 500g takvog octa od čistih sastojaka. Koliko grama vode treba uzeti? 6. 4g kuhinjske soli otopljeno je u 100g vode pri sobnoj temperaturi. Izračunaj maseni udio soli u vodi,masenu koncentraciju soli u vodi. 7.odredi koliko kalijevog bromida je potrebno vagnuti da bi se pripremila vodena otopina masene koncentracije 0.2g/L i volumena 250mL. 8.Izračunaj masu kalijeva sulfata i vode potrebne za pripremu 225g otopine u kojoj je maseni udio otopljene tvari 11,8%.

Ime i prezime: mateja kovačić kovacicka18@gmail.com

 


Puno previše pitanja za samo jedno pitanje. Međutim, kako se sva uglavnom svode na isto, to na kraju ipak ispada kao da je postavljeno samo jedno.

Formula koja ti treba za većinu ovih pitanja ona je za maseni udio:

w(sastojak) = m(sastojak)/m(smjesa)

U tvojim zadacima smjesa je redovito otopina, dok je sastojak otopljena tvar, tako da si jednadžbu možeš preurediti u:

w(otopljena tvar) = m(otopljena tvar)/(m(otopljena tvar) + m(otapalo))

ili, za maseni udio otapala, u:

w(otapalo) = m(otapalo)/(m(otopljena tvar) + m(otapalo))

Dalje samo treba ubacivati konkretne brojke u neki od oblika tog izraza i rješavati jednadžbe s jednom nepoznanicom.

U zadacima koji spominju i gustoću trebat će ti još i ovaj izraz:

ρ(X) = m(X)/V(X)

Masena koncentracija definirana je pak kao:

γ(otopljena tvar) = m(otopljena tvar)/V(otopina)

Korištenje aproksimacije da je gustoća otopine približno jednaka gustoći vode ispravno je za jako razrijeđene otopine, poput one u sedmom zadatku, ali ne i za one u kojima maseni udio otopljene tvari prelazi nekoliko postotaka, poput one u šestom zadatku. Iako je očito da autor zadatka također cilja na tu aproksimaciju, u stvarnom se eksperimentalnom radu ne bi dobro s time proveo, ako bi se tražila preciznost.


Ako ove upute nisu koristile, bilo bi dobro da kažeš što te točno muči s ovim zadacima. Odgovori poput "sve me muči" ili "ništa ne kužim" značit će, naravno, da je problem u tvojem pristupu (makar moram priznati da su ovo zadaci bez neke edukativne vrijednosti).


Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija