Mozetel mi nesto reci o Derivatima benzena. Hvala

Ime i prezime: Dino Kurdija cole.lenny@hotmail.com

Ovo je vrlo općenito pitanje, čak i ako se držimo skroz jednostavnih spojeva. Nisam siguran da funkcionalna skupina koja se ne bi mogla postaviti na benzenski prsten uopće postoji, tako da derivati benzena pokrivaju većinu organske kemije.
Najjednostavniji su oni gdje se samo jedan vodikov atom zamjenjuje nekom funkcionalnom skupinom. Najpoznatije grupe su alkilne ili arilne skupine (dakle ugljikovodični lanci ili prstenovi), hidroksilne (ti se alkoholi zovu fenoli), aminske (to su pak anilini), nitro-skupine, karboksilne skupine (benzojeva kiselina i derivati joj) i halogeni atomi. Pored pojedinačnih skupina prolaze i sve moguće kombinacije, pri čemu svojstva pojedinih skupina mogu utjecati na svojstva susjednih. Nadalje, mnoge od tih skupina mogu se i same derivatizirati. Primjerice, karboksilne skupine mogu se prevesti u esterske, anhidridne, acil-halogenidne ili amidne, hidroksilne i aminske skupine mogu se dodatno alkilirati ili acilirati...

Uglavnom, ne vidim puno smisla u ovom pobrojavanju. Ako je pitanje postavljeno zbog kakvog referata ili plakata, sretno ti bilo s profesorom kojemu takove stvari uopće padaju na pamet (kraj silnih mogućnosti za istraživačke radove). Ako je trebalo biti konkretnije, zamolit ću da ga tako i postaviš.

(Kašnjenje i za ovo pitanje.)