A) Izračunaj Kc za reakciju 2NO(g)+ O2(g)-><- 2NO2(g) ako je početna množina NO2 stavljena u posudu volumena 2dm3 bila 4 mola nakon uspostavljanja ravnoteže utvrđeno je da nastala smjesa sadrži 1,1 mol kisika B) Izračunaj konstantu ravnoteže za reakciju raspada dušikova(VI) oksida na kisik i dušikov(II) oksid na temelju podataka iz A zadatka.

Ime i prezime: Lućana Zec lucana.zec@gmail.com

Koncentracijska konstanta ravnoteže za reakciju:

2 NO(g) + O2(g) ⇌ 2 NO2(g)

glasi:

Kc = c2(NO2)/(c(O2)∙c2(NO))

Koncentracije se mogu izračunati dijeljenjem konačnih množina plinova s volumenom posude:

c(X) = n(X)/V

dok ćeš konačne množine dušikovih oksida dobiti iz zadanih podataka. Kako zadatak spominje samo dušikov dioksid na početku reakcije, jamačno se time misli reći da je njegova početna množina 4 mol, kako je navedeno, dok drugih dvaju plinova nije bilo. Po uravnoteženju se u smjesi nalazi 1,1 mol kisika, iz čega se, pomoću jednadžbe reakcije, može zaključiti da je utrošena dvostruka količina dušikovog dioksida, kao i da je količina nastalog dušikovog monoksida također dvostruko veća od množine kisika. Iz množina sad možeš izračunati koncentracije, a iz njih i konstantu ravnoteže.

Konstanta ravnoteže za obrnutu reakciju jednaka je inverzu konstante ravnoteže prve reakcije, što će reći da trebaš samo podijeliti jedinicu s njom.

Nešto detaljnije rješenje nešto kompliciranijeg zadatka možeš vidjeti ovdje.