Koja je razlika izmedju rastvarača i razredjivača?

Ime i prezime: Natasa natasasmiljanic11@gmail.com

 


Rastvarač (hrvatski: otapalo, engleski: solvent) je puno općenitiji pojam od razrjeđivača (engleski: thinner).

Kada npr. u vodu dodamo pijesak, pijesak se neće otopiti u vodi. Međutim, dodamo li u vodu natrijev klorid (kuhinjsku sol), dodana tvar će se otopiti i nastat će otopina natrijeva klorida u vodi. Ta se otopina sastoji od otapala (vode) i otopljene tvari (natrijeva klorida). Otapalo je, dakle, tvar koja u sebe prima drugu tvar i s njom gradi homogenu smjesu koju zovemo otopina.

Prije nastavka teksta moram napomenuti da u hrvatskom znanstvenom nazivlju nažalost postoji zbrka oko značenja i uporabe imenice tekućina i pridjeva tekuć. Više o toj zbrci pročitaj u drugom dijelu ovog odgovora.

Kada imamo slučaj kapljevite (u običnom, svakodnevnom govoru rekli bismo tekuće) homogene smjese nastale miješanjem krutine i kapljevine ("tekućine"), ili plina i kapljevine ("tekućine"), uobičajeno je kapljevinu ("tekućinu") smatrati otapalom, a krutinu (ili plin) otopljenom tvari. Kada se pak radi o smjesi dviju kapljevina ("tekućina"), malo je teže reći koja je od dviju kapljevina otapalo, a koja otopljena tvar. Običaj je da onu kapljevinu koje u smjesi ima više smatramo otapalom, a one koje ima manje otopljenom tvari. Znači, ako npr. u litru vode dodamo deset mililitara etanola onda je u tako nastaloj smjesi voda onaj sastojak koji ćemo smatrati otapalom, a etanol je otopljena tvar.

Dobar osjećaj o značenju i uporabi riječi otapalo možeš steći pretražujući i čitajući stare odgovore na e-školi kemije u kojima se spominje riječ otapalo.

Razrjeđivač je poseban slučaj otapala. Razrjeđivači su komercijalni proizvodi koje obično kupujemo u prodavaonicama boja i lakova. To su kapljevine ("tekućine") kojima razrjeđujemo razne boje, premaze, ljepila i druge slične proizvode. Dodatkom razrjeđivača smanjujemo viskoznost proizvoda. Razrjeđivači su po sastavu najčešće smjese organskih otapala (toluena, acetona, etil-acetata, raznih sušivih ulja i sl.), pa ovisno o sastavu i namjeni imaju različite nazive, npr. nitro-razrjeđivač, uljni razrjeđivač, razrjeđivač za korekturni lak itd.

Mogli bismo još za kraj reći da je otapalo naziv iz opće kemije, dok je razrjeđivač naziv iz kemijske tehnologije i primjene kemije u svakodnevnom životu.

Pozdrav,

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija