Jeli mi mozete napisati gorenje heksena,nonina i heptana uz dovoljno zraka?

Ime i prezime: Petar Šilježar psiljezar32@gmail.com

Vjerojatno želiš da ti napišem jednadžbe kemijskih reakcija gorenja heksena, nonina i heptana uz dovoljno zraka.

Heksen, nonin i heptan su ugljikovodici, dakle spojevi čije su molekule sastavljene isključivo od ugljika i vodika. Gorenjem uz dovoljan pristup zraka (kisika), ugljikovodici daju ugljikov dioksid i vodu.

Heksen je opće (generičko) ime za bilo koji ravnolančani ugljikovodik čija je molekula sastavljena od šest ugljikovih atoma povezanih četirima jednostrukim i jednom dvostrukom vezom, dok su ostale valencije ugljikovih atoma zasićene vodikovim atomima. Ukupno postoji pet različitih heksena, i to su redom: heks-1-en, (Z)-heks-2-en, (E)-heks-2-en, (Z)-heks-3-en i (E)-heks-3-en. Svima im je zajednička molekulska formula C6H12.

Jednadžba reakcije gorenja heksena (bilo kojega od gore nabrojanih) glasi:

C6H12 + 9 O2 → 6 CO2 + 6 H2O.

Nonin je opće ime za bilo koji ravnolančani ugljikovodik čija je molekula sastavljena od devet ugljikovih atoma povezanih sa sedam jednostrukih i jednom trostrukom vezom, dok su ostale valencije ugljikovih atoma zasićene vodikovim atomima. Ukupno postoje četiri različita nonina: non-1-in, non-2-in, non-3-in i non-4-in. Svi oni imaju molekulsku formulu C9H16.

Jednadžba reakcije gorenja nonina glasi:

C9H16 + 13 O2 → 9 CO2 + 8 H2O.

Molekulska formula heptana (ili n-heptana) glasi C7H16, a jednadžba njegova gorenja izgleda ovako:

C7H16 + 11 O2 → 7 CO2 + 8 H2O.

Odgovorio: Tomislav Portada   tportad@irb.hr