Zdravo, zanima me kako da odredim u kojem mediju se odvija redoks reakcije, da li postoje neka pravila osim to kadda nam postoje OH- ili H+ joini u reakciji kao sto u ovom primjeru mozemo vidjeti KMnO4+Na2SO3+H2O->MnO2+Na2SO4+KOH ovdje u prodkutima imamo bazu tako da je radi ovoga u pitanju bazni mediji?

Ime i prezime: Ahmed Kazaz achmedkazaz@gmail.com

Kiselost medija može se i mora dokučiti iz toga što imaš u reakcijskoj smjesi. Najjednostavniji slučaj, gdje imaš prisutne hidroksidne anione ili oksonijeve katione, sâm si spomenuo. Ako ih nema, ostaje porazmisliti o tomu jesu li ostale prisutne vrste kisele ili bazične. Primjerice, da u zadatku koji imaš nisu bili spomenuti produkti, nego samo reaktanti, svejedno bi se moglo zaključiti da je medij lužnat. Naime, sulfitni anion jaka je baza, dok ostale vrste nisu niti jako kisele, niti jako bazične. Ako u sustavu nema nijedne vrste koja bi bila jako kisela ili bazična, vjerojatno će biti neutralan ili negdje blizu.

Usput budi rečeno, na jedno sam slično pitanje nedavno odgovorio ovdje. A da ni to nije bio prvi srodan slučaj, možeš vidjeti ovdje, ovdje i ovdje.