Izračunajte masenu koncentraciju ako je maseni udjel 70 % a gustoće 6,3. Mene zanima koja je prava formula za ovaj zadatak i na koliko se decimala mora zaokruziti rijesenje.

Ime i prezime: Ana Burčul anaburcul3@gmail.com

Za početak bi bilo lijepo da je u zadatku navedeno kojoj mjernoj jedinici odgovara iznos gustoće 6,3. Pretpostavljam da se misli na 6,3 g cm-3. Također bi bilo lijepo da piše čega je maseni udio jednak 70 %. Što se toga tiče pretpostavit ću da se misli na otopljenu tvar.

Masena koncentracija otopljene tvari može se raspisati preko masenog udjela otopljene tvari i gustoće otopine. To se radi ovako:

γ(x) = m(x)/V(otopina) = m(x)ρ(otopina)/m(otopina) = w(x) ρ(otopina)

Kada se u dobiveni izraz uvrste zadane vrijednosti dobije se:

γ(x) = 0,7 ∙ 6,3 g cm-3 = 4,41 g cm-3 = 4,41 ∙ 103 g dm-3 ≈ 4,4 ∙ 103 g dm-3

Kada množiš/dijeliš polazne podatke, pri zaokruživanju vrijednosti rezultata ne obraćaj pažnju na broj decimala nego na broj značajnih znamenki. U ovom slučaju rezultat treba zaokružiti na dvije značajne znamenke jer su polazni podaci zadani na dvije značajne znamenke. Inače, kada imaš više polaznih podataka koje treba množiti/dijeliti rezultat zaokružuješ na onoliko značajnih znamenki koliko ih ima polazni podatak s najmanje značajnih znamenki.

P.S.
Jako me zanima o kojoj otopini se ovdje radi (ni to nije navedeno u zadatku). Sigurno se radi o nekom amalgamu ili tako nečemu čim ima gustoću 6,3 g cm-3...

Odgovorio: Tomislav Piteša   tpitesa@gmail.com