Postovanje, mozete li mi objasniti u cemu je razlika izmedu topline (Q) i entalpije? Hvala...

Ime i prezime: Ante Mraovic Ante122@net.hr

Za potrebe ovog pitanja/odgovora možemo reći da je toplina (q) energija koja prelazi s toplijeg tijela na hladnije pri čemu su ta dva tijela povezana dijatermnom stijenkom (onom koja "dopušta" termički kontakt dvaju tijela, npr. stijenka staklene čaše).

S entalpijom (H) se nemoj previše zamarati (možeš početi ako upišeš studij kemije). Nekoliko stvari mislim da svakako trebaš znati o njoj, a to su:

1) Entalpija je fiktivna veličina koja ima istu mjernu jedinicu kao i energija (odnosno kao i toplina).

2) Promjena entalpije sustava (ΔH) u procesima koji zadovoljavaju određene uvjete jednaka je izmjenjenoj toplini u tom procesu. Inače (ako proces ne zadovoljava te uvjete) entalpija nema neko "opipljivo" fizikalno značenje.

3) Kemijske reakcije se uglavnom daju provesti tako da zadovoljavaju dotične uvjete. Stoga uglavnom za kemijske reakcije vrijedi 2) tj. vrijedi da je ΔH = q.

Da bih ti objasnio o kojim se uvjetima radi i zašto je to sve skupa tako treba mi (nažalost) matematički alat za koji vjerujem da prelazi srednjoškolsku razinu matematike. Ista stvar mi treba i da bi ti objasnio čemu uopće entalpija i zašto nam je lakše raditi s njom nego direktno s toplinom. Štoviše, primjeti da uopće nisam rekao kako se točno definira entalpija.

Sve u svemu, možeš računati na to da je ΔH = q za većinu kemijskih reakcija, a za razumjeti smisao entalpije i tog njenog svojstva (a prije toga i punu razliku između entalpije i topline) treba nam viša matematika.

Odgovorio: Tomislav Piteša   tpitesa@gmail.com