Koliko je normalan postotak kisika u KOPB bolesnika

Ime i prezime: ivica kalinic nema

Vrlo neprecizno pitanje. Pretpostavit ću da misliš na kroničnu opstruktivnu plućnu bolest te na postotak kisika u arterijskoj krvi. Tu mogu tek reći da ne postoji "normalan" bolesnički postotak kisika. Normalne su one brojke koje se nađu kod zdravih ljudi, a i one dosta variraju. U arterijskoj krvi parcijalni tlak kisika (pri vanjskom tlaku od 765 mmHg) bude od 75 do 100 mmHg, dok u venskoj bude od 30 do 40 mmHg. Kod plućnih bolesnika u krvi bude manje kisika, a manjak ovisi o tomu u kakvom su stanju pluća. Dodatni parametar koji se koristi u dijagnozi i liječenju, pored parcijalnog tlaka kisika u krvi, je stupanj zasićenosti krvi kisikom. Ovisno o stanju bolesnika, moguće je primijeniti terapiju kisikom kako bi se količina kisika u krvi podigla na optimalnu razinu. No, o tomu ne znam ništa više od onoga što sam pročitao u vikipedijskom članku.