OVAKO MOZETE LI MI OBJASNIT NASTA JANJE IONA VODIKA I KISIKA I MOZETE LI TO NACRTATI JER NE KONTAM OVO KAD SE DODAJE NPR.KAD IMA 17 E I 17 P STO S ODUZIMA ILI SMANJIVA BROJ ELEKTRONA ILI PROTONA

Ime i prezime: ivona suman suman.ivona55@hotmail.com

Pjesnički rečeno, u kemiji se broj protona ne dira. Cijela kemija je u elektronima.

Razlika između neutralnog atoma (koji ima isti broj elektrona i protona) i iona je u broju elektrona. Anioni imaju više elektrona nego protona (dakle, neutralni atomi su primili određen broj elektrona) pa su to negativno nabijeni ioni. Za razliku od njih, kationi imaju manje elektrona nego protona (dakle, neutralni atomi su otpustili određen broj elektrona) pa će oni biti pozitivno nabijeni.
Npr. atom vodika može otpustiti jedan elektron i postati H+ kation dok atom kisika može primiti dva elektrona i postati O2- anion.

Što se crtanja tiče to bih rađe preskočio. Crteži koji bi trebali prikazivati atome (tako da se vide jezgra i elektroni) često stvaraju krivu sliku u umovima mladih kemičara. Rađe si neutralne atome zamišljaj kao košaru u kojoj imaš x pluseva i x minusa, a ione dobivaš tako da vadiš ili dodaješ minuse.

Odgovorio: Tomislav Piteša   tpitesa@gmail.com