Poštovani, trebala bi hitno odgovor na sljedeći zadatak. Unaprijed Vam hvala! 5.Racunski zadatak u vezi Gay-Lussacova zakona. a)Ako je T1=293,15 K, a T2=315 K, izračunajte V2 uz uvjet da je V1+V2=8

Ime i prezime: Livia Rukavina liviaa@net.hr

 


Zadatak je tek posredno povezan s Gay-Lussacovim zakonom, budući da se isto bavi svojstvima idealnog plina. Kako ne znam je li problem u tvojem praćenju nastave, ili u onima koji istu drže, opisat ću sve jednostavne plinske zakone.

Prvi je otkrio Robert Boyle krajem 17. stoljeća, a govori da su tlak i volumen plina obrnuto proporcionalni:

pV = konst.

Isto je otkrio i Edme Mariotte, ali objavio je to nešto kasnije, tako da se zakonitost obično naziva Boyleovom, a tek ponegdje Boyle-Mariotteovom.

Oko stoljeće kasnije, Jacques Charles otkrio je da su temperatura i volumen plina proporcionalni:

V/T = konst.

Otkriće je oko dva desetljeća kasnije objavio Joseph Gay-Lussac, da bi potom objavio i vlastito, da su tlak i temperatura također proporcionalni:

p/T = konst.

Doduše, treba tu imati na umu da je Guillaume Amontons opisao potonje dvije zakonitosti nedugo nakon što su Boyle i Mariotte otkrili prvu, samo ne toliko precizno. A treba biti svjestan i toga da nitko od ovih istraživača nije radio s apsolutnom temperaturnom skalom, tako da su njihove formule bile ponešto kompliciranije. Apsolutnu je temperaturu prvi naslutio opet Amontons, ali potrajalo je do Kelvina (1848.) dok ista nije i precizno definirana i određena. Charles, Gay-Lussac i Lambert tu su opet bili dosta bitnima za razvoj.

Konačno, 1834. Émile Clapeyron je objavio sumaciju prethodnih triju zakonitosti, poznatu kao jednadžbu stanja idealnog plina:

pV = n∙R∙T

S njezinom pojavom značaj prethodne tri spao je na povijesni i možebit didaktički.


A sad možemo na zadatak. Iz Charlesovog zakona možeš izvesti jednadžbu:

V1/T1 = V2/T2

dok drugu imaš zadanu:

V1 + V2 = 8

Iz prve jednadžbe možeš izvući odnos V1 i V2:

V1 = V2T1/T2

što onda možeš ubaciti u drugu:

V2T1/T2 + V2 = 8

V2∙(T1/T2 + 1) = 8

V2 = 8/(T1/T2 + 1)

Zgodan detalj ovdje je to što, uprkos tomu što za volumen uopće nije zadana jedinica, svejedno možeš dobiti nekakvu brojku. Doduše, opet bez jedinice. Nadam se da je jedinica ipak samo zaboravljena jer volumeni nisu brojke, nego veličine, bile one izražene u litrama, kubičnim metrima ili pintama.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija