Poštovani, Molila bih Vas ako mi možete pomoći riješiti sljedeći zadatak: Koliki volumen 36%-tne otopine sulfatne kiseline treba uzeti za pripremanje 1 dm^3 otopine masene koncentracije 5 g dm^-3? Gustoća sulfatne kiseline iznosi 1,1143 g cm^-3. Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Magdalena Anić megyweasley@net.hr

Pri razrjeđenju otopine ne mijenja se količina (množina odnosno masa) otopljene tvari (samo se dodaje otapalo). Indeks 1 ću koristiti za izvornu otopinu, a indeks 2 za onu koju želimo pripraviti.

m1(H2SO4) = m2(H2SO4)

γ1(H2SO4)V1(otopina) = γ2(H2SO4)V2(otopina)

Ono što nas zanima je V1.

Korisno je zapamtiti da je masena koncentracija neke otopljene tvari određena masenim udjelom te tvari i gustoćom otopine.

γ1(H2SO4) = m1(H2SO4)/V1(otopina) = m1(H2SO4)ρ1(otopina)/m1(otopina)= w1(H2SO4)ρ1(otopina)

Ubacivanjem dobivenog izraza u drugu jednakost od gore dobivamo izraz:

ρ1(otopina)w1(H2SO4)V1(otopina) = γ2(H2SO4)V2(otopina).

Iz njega je lako izraziti V1(otopina) i ukucati zadane vrijednosti u kalkulator.

P.S. Pretpostavio sam da ovo "Gustoća sulfatne kiseline iznosi..." znači "Gustoća izvorne otopine iznosi..." i u tom stilu rješavao zadatak.

Odgovorio: Tomislav Piteša   tpitesa@gmail.com