Srdacan pozdrav! Mozete li mi objasniti zasto se elementarno zeljezo ne moze otopiti u nekim koncentriranim kiselinama, tj HNO3 i H2SO4? Znam da ima neke veze s nekim netopljivim slojem oksida koji se stvara na povrsini ali nije mi bas jasno. I jos jedna stvar, kako nastaje sirovo bijelo zeljezo i za sto ga upotrebljavamo? Hvala!

Ime i prezime: Marko M. trecidgagm@net.hr

 


O reakcijama željeza s kiselinama napisao sam nešto ovdje, a ovdje ću dodati da puno više od toga da se radi o slabo topljivim oksidima niti ne znam. Sve se svodi na to da sâmo željezo jest reaktivno, ali ako prvo reagira s kakvim jakim oksidansom, k tomu s malo ili nimalo vode, umjesto željezovih soli nastat će oksidi. Dok bi prisustvo vode pomoglo nastajanju hidroksidâ i daljnjem tijeku reakcije (jer bi se ovi otopili u kiselini), njezin nedostatak znači da će nastati sloj koji bitno teže reagira s kiselinama (jače veze među ionima automatski znače sporije reakcije). Podosta unaprijeđena, ta se pojava pod imenom bruniranje koristi u ukrašavanju i zaštiti od korozije.

Bijelo željezo dobiva se brzim hlađenjem taline željeza bogate ugljikom. Koristi se tamo gdje je bitna otpornost na trošenje, a krhkost nije velik problem. Wikipedija spominje dijelove vodenih pumpi, zupce za buldožere i kugle za kuglične mlinove.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija