Poštovani, zanima me kakav utjecaj ima hlađenje konkretno tekućim dušikom (zato što je najjeftiniji i najdostupniji) na magnetska svojstva materijala. Gube li se ili povećavaju svojstva konkretno permanentnih neodimiskih magneta pri niskim temperaturama. Izazva li tekući dušik koroziju materijala. Toliko za sada, unaprijed zahvaljujem na odgovoru koji možete poslati na gore navedeni mail. Najsrdačnije pozdravljam.

Ime i prezime: Zoran Lisjak zoran.lisjak@ck.t-com.hr

Sa sniženjem temperature magneti postaju jači, a ovisnost magnetizacije o temperaturi možeš vidjeti npr. ovdje. Ono što magnetima predstavlja problem jesu visoke, a ne niske temperature.
Što se korozije tiče, neodimijski magneti dosta pate od nje, ali dušik tu nije problematičan jer gotovo ni s čime neće reagirati. Jedino na što treba paziti s tekućim dušikom (pored toga da se ne zalije sebe) je to što neki materijali pri niskim temperaturama postanu lako lomljivi, a ne treba zanemariti ni smrzavanje tekućina (u slučaju vode to znači i širenje) te dosta obilato vrenje prvih par sekundi, dok se sve skupa ne ohladi.

Odgovore pišemo ovdje, a ne na adrese autorâ. Svrha im je biti od opće, a ne pojedinačne koristi.