Koja je razlika između formalnog naboja i oksidacijskog broja? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Marina Jukic marina9jukic@gmail.com

I formalni naboji i oksidacijski brojevi mogu se odrediti pomoću Lewisovih strukturnih formula. Formalni naboj jednak je naboju koji ima atom u tako nacrtanoj strukturi (tj. kakav bi imao kad bi se sve njegove veze homolitički pocijepale), dok oksidacijski broj odgovara naboju koji bi isti atom imao kad bi sve njegove kovalentne veze bile heterolitički pocijepane.
Primjerice, u hipokloritnom ionu kisik i klor povezani su jednostrukom vezom:
_..__..
:Cl—O: (−)
_˙˙__˙˙

Homolitičkim cijepanjem te veze svaki atom dobiva po jedan elektron iz svake kovalentne veze. To znači da ih kloru ostaje sedam, a kisiku također sedam. Kako klor i inače ima sedam valentnih elektrona, dok ih kisik ima šest, to će formalni naboj klora biti 0, a kisika −1.
Pocijepa li se ista veza heterolitički, oba elektrona iz kovalentne veze pripast će elektronegativnijem atomu, što je u ovom slučaju kisik. Time klorov atom spada na šest elektrona, dok ih kisik sad ima osam. Naboj klorovog atoma sa šest valentnih elektrona je +1, što znači da mu je isti takav i oksidacijski broj: I (za oksidacijske brojeve koriste se rimske brojke). Analogno, naboj kisikovog atoma s osam valentnih elektrona je −2, zbog čega mu je oksidacijski broj −II.

Odgovor na još jedno slično pitanje možeš naći ovdje, dok o crtanju Lewisovih strukturnih formula možeš potražiti po starijim odgovorima.