Prikazi 4 izomera oktana i imenuj ih te prikazi supstituciju klora na oktan i izracunaj maseni udio klora u nastalom spoju

Ime i prezime: Nikolina Masic nikolinasl12@gmail.com

Oktan ima 18 izomera (plus nekoliko stereoizomerâ), koje sam nacrtao tzv. skeletnim ili kosturnim formulama (jer se pokazuje samo ugljični "kostur": točke odnosno krajevi ravnih linija predstavljaju ugljikove atome, a same crte kovalentne veze među ugljikovim atomima). Izaberi četiri koja ti se najviše sviđaju te ih imenuj. Muči li te kako okrstiti te spojeve, a ti pogledaj što smo već pisali o nomenklaturi. Ima pregršt pitanja od kojih bi ti neka mogla biti korisna.

O supstituciji smo već pisali, samo ne s tako velikim alkanima. Međutim, princip je uvijek isti, samo što u tvojem slučaju nastaje koješta, tako da ćeš najmudrije postupiti držiš li se molekulskih formula:

C8H18 + Cl2 → C8H17Cl + HCl

Maseni udio jedna je od glavnih tema u pitanjima koja dobivamo, tako da opet preporučam pogledati što ima u arhivi, moguće s naglaskom na ovaj ili ovaj odgovor.