Zašto će bakar s koncentriranom dušičnom kiselinom reagirati uz ispuštanje dušikova(IV) oksida, a u reakciji s razrijeđenom dušičnom kiselinom će se ispuštati dušikov(II) oksid? JKR: Cu(s) + 4 HNO3(konc.) -> Cu(NO3)2(aq) + 2 NO2(g) + 2 H2O(l) 3 Cu(s) + 8 HNO3(aq) -> 3 Cu(NO3)2(aq) + 2 NO(g) + 4 H2O(l) Hvala!

Ime i prezime: Dorian Sinčić dorian.sin@gmail.com

Objašnjenje koje sam davno naučio vrlo je jednostavno: reakcijom bakra i dušične kiseline uvijek nastaje dušikov(II) oksid. Međutim, taj se plin vrlo lako oksidira, tako da će ga prvi oksidans na koji naleti prevesti u dušikov(IV) oksid. Dođe li u kontakt sa zrakom, bit će to obična oksidacija kisikom:

2 NO + O2 → 2 NO2

U kontaktu s dušičnom kiselinom zbit će se pak tzv. komproporcioniranje (reakcija analogna disprorporcioniranju, samo što ovdje iz dvije vrste različitih oksidacijskih brojeva nastaje jedna):

NO + 2 HNO3 → 3 NO2 + H2O

Usput budi rečeno, na isto pitanje odgovorio sam već prije tri godine.