Kod dobivanja oxidula Dusikovog suboksida pirolizom amonij nitrata NH4NO3 = N2O+2H2O do koje se temperature to mora grijat,koliko amonij nitrata je potrebno da vas u slabozracenoj prostoriji taj plin bar malo nasmije? (mi smo radili s kolicinom i do 10g i nismo uspjeli cak sta vise demonstrator je ostao APSOLUTNO ozbiljan) Pa evo ako mozete kako pomoc recite Hvala

Ime i prezime: Marko Miskic bkl@vip.hr

Zagrijavanjem taline aminijevog nitrata nastaje najvećim dijelom dušikov(I) oksid, ali nastaju u malim količinama i sam dušik i dišikov(II) oksid i dušikov(IV) oksid (oba su dosta otrovna). Dušikovog(IV) oksida se možeš više-manje riješiti provođenjem plinovitog produkta kroz vodu, a dišikov(II) oksid se lako oksidira na zraku u dušikov(IV) oksid. (Tek toliko da se manje trujete.) Amonijev nitrat se tali negdje oko 180 ili 200 stupnjeva celzijusa. Ako se baš hoćete drogirati ne vidim što vas prijeći od guranja nosa u epruvetu (preko neke cijevi, ipak)

Odgovorio: Ivan Halasz   ihalasz@chem.pmf.hr