Postovani, mozete li mi molim vas odgovoriti na pitanje: Izracunaj temperaturu ledista! Otopina pripravljena otapanjem 414 g BaCl2 u 1dm3 vode. (gustoca vode je 1gcm-3). Kf vode je 1.86K kg mol-1. Pokusala sam izracunat i ispalo je 3.7 K Da li je to tocno? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Melita Petric melo.petric@gmail.con

Tvoja brojka je pogrešna iz dvaju razloga. Prvo, nisi uzela u obzir da formulska jedinka barijevog klorida ima tri iona. Zakonitost:

ΔTF = − KFbi

uključuje i van 't Hoffov faktor i koji govori koliko imaš čestica po formulskoj jedinki otopljene tvari.
Drugo, nisi zgotovila posao jer si izračunala samo koliko bi se ledište (ne temperatura ledišta, jer ledište već jest temperatura) trebalo sniziti. Ono što dalje trebaš je tu (samo triput veću) vrijednost oduzeti od ledišta čiste vode.

Međutim, sve to skupa nema smisla jer ni sâm zadatak ne valja. Gore spomenuta zakonitost vrijedi samo za otopine koje su po naravi bliske idealnima, što će reći razrijeđene. 31%-tna otopina nije razrijeđena, što god tko god o tomu mislio.
K tomu, želiš li u vodi otopiti toliku hrpu barijevog klorida, trebaš ju zagrijati na malo preko 40 °C. Kreneš li sad tu otopinu hladiti, čeka te ili ponovna kristalizacija, ili metastabilan sustav, tako da kristali koje ćeš dobiti nikako neće biti oni leda koji sadrži sav otopljeni barijev klorid, već smjesa takvih s kristalima barijevog klorida dihidrata. To što kristalizacijska voda dodatno komplicira stvari u ovom je času vjerojatno nevažno.