Riješite reakciju magnezija i klorovodične kiseline kao redoks i obrazložite zašto u reakciji nastaje vodik (odgovor potkrijepiti odgovarajućom jednadžbom kemijske reakcije).

Ime i prezime: Vedran Kovačević vedran.kovacevic97@gmail.com

Magnezij i klorovodična kiselina reagiraju prema jednadžbi:

Mg + 2 HCl → MgCl2 + 2 H2

Da će (iz metala i kiseline) nastati sol i vodik, trebalo bi biti poznato još od osnovne škole, a u srednjoj se nauči da se to može povezati s tzv. redukcijskim potencijalima. Vodikov (tj. za sustav H2/H+) je definiran kao nula, a magnezijev (Mg/Mg2+) je redukcijski potencijal negativan, što će reći da se magnezij prema vodikovim odnosno oksonijevim kationima ponaša kao reducens. Zbog toga će magnezij s kiselim otopinama (pa i s vodom ako je vrela) reagirati dajući magnezijeve katione i vodik.

Rješavati tako jednostavnu jednadžbu pomoću oksidacijskih brojeva čisti je gubitak vremena, ali ako nekoga to baš jako veseli, naravno da se može:

Mg → Mg2+ + 2 e

2 H+ + 2 e → H2

Te se dvije jednadžbe zatim zbroje:

Mg + 2 H+ → Mg2+ + H2

nakon čega se dodaju još kloridni ioni, tako da se dobije jednadžba kakvu sam napisao na početku.