Izracunaj volumen metanola koji se dobije u reakciji 20 l ugljičnog monoksida s vodikom pri standardnim uvjetima?hvala

Ime i prezime: Iva ivančić Iva.ivancic@live.com

Pomalo nesretno sročeno pitanje, zbog zadnje tri riječi. Pretpostavit ću da se mislilo da je bilo 20 L ugljikovog monoksida, pri 0 °C i 101 325 Pa, da je vodika bilo dovoljno i da je autoru poznato da će metanol na kraju biti tekućina, kao i to da je autoru jasno da se reakcija inače provodi pri 250 °C, i to uz katalizator. Uza sve te pretpostavke, kreće se od jednadžbe reakcije:

CO + 2 H2 → CH3OH

Iz volumena i pretpostavljenih uvjeta izračunaš množinu ugljikovog monoksida pomoću jednadžbe stanja idealnog plina:

pV = n∙R∙T

Iz jednadžbe vidiš da će množina nastalog metanola biti jednaka množini utrošenog ugljikovog monoksida, a volumen ćeš dobiti pomoću molarne mase metanola i njegove gustoće:

V(CH3OH) = n(CH3OH)∙M(CH3OH)/ρ(CH3OH)