Da li je Natrijev bikarbonat prisutan u našim tjelesnim tekućinama,krvi, da li ga izlučuje najviše gušterača, bubrezi, crijeva, sluznica srca, moždana ovojnica, u malim količinama želudac ... itd.

Ime i prezime: Dorian Emaović doria.emanovic@gmail.com

Ionske spojeve najbolje je odmah u glavi rastaviti na ione, budući da se u stvarnom svijetu tako i ponašaju. U krvi imamo svakakvih iona, pa tako i natrijevih i hidrogenkarbonatnih, i to s funkcijama koje nisu međusobno direktno povezane. Natrijevi ioni služe održavanju osmotskog tlaka i prijenosu signalâ među stanicama, dok hidrogenkarbonatni, zajedno s ugljičnom kiselinom i karbonatnim ionima, služe za održavanje stalne vrijednosti pH u tijelu.

Što se izlučivanja tiče, natrijevi ioni izlaze iz tijela u suzama, znoju i mokraći, dok hidrogenkarbonatne izdišemo kao ugljikov dioksid. Posljedično, za izlučivanje natrija najvažniji su bubrezi, dok su za hidrogenkarbonatne zadužena pluća.