Molim vas da mi objasnite ovisnost volumena zraka o temperaturi. Je li gustoća zraka veća pri višoj ili pri nižoj temperaturi? Hvala!

Ime i prezime: Ivica Lukman Ilukman@gmail.com

Najbolje je to provjeriti pokusom. Zapali svijeću i gledaj kako se ponaša plamen. Plamen bi trebao biti znatno topliji od okolnog zraka, ali i to se lako provjeri tako da približiš ruku plamenu. U prethodnom odgovoru pisao sam o tomu što se zbiva kad imaš nešto uronjeno u fluid, a princip koji vrijedi za krute ili barem izolirane objekte vrijedi isto tako i za plinove ili tekućine.
Ukratko, plin manje gustoće postupno će se uzdizati. To znači da će plamen, ako je manje gustoće od zraka, isto ići prema gore, dok će u suprotnom biti usmjeren prema dolje.

Ako nemaš svijeće, možeš isto izvesti i s radijatorom ili bilo kakvom grijalicom. Zrak oko radijatora topliji je od okolnog, tako da lako možeš provjeriti uzdiže li se ili pada, tako da rukom provjeriš je li toplije iznad ili ispod radijatora.