1. Baloni napuhani zrakom koji izdišemo ne lebde u zraku, nego padaju na tlo. Objasni tu pojavu. 2. Usporedi gustoću zraka i vode kod pokusa dokazivanja zraka u vodi zagrijavanjem čaše s lijevkom i epruvetom. Hvala

Ime i prezime: Ivica Labazan ivical3@gmail.com

Hoće li neki predmet uronjen u neki fluid tonuti, uspinjati se, ili pak lebdjeti, ovisi o razlici između njegove težine i uzgona:

Fuk. = FuzgonFG

Uzgon ovisi o volumenu predmeta i gustoći fluida:

Fuzgon = ρ(fluid)∙g∙V(predmet)

a težina samo o masi predmeta:

FG = m(predmet)∙g

= ρ(predmet)∙V(predmet)∙g

Radi li se o balonu koji je ispunjen zrakom, masa će biti jednaka zbroju mase materijala balona i mase zraka u njemu, što se može baciti u izraz za težinu:

FG(balon) = m(balon)∙g

= (m(materijal) + m(plin))∙g

= (m(materijal balona) + ρ(plin balona)∙V(plin balona))∙g

a onda i za ukupnu silu:

Fuk. = ρ(zrak)∙g∙V(balon) − (m(materijal balona) + ρ(plin balona)∙V(plin balona))∙g

= (ρ(zrak)∙V(balon) − m(materijal balona) − ρ(plin balona)∙V(plin balona))∙g

Uzmeš li da volumen balona ugrubo odgovara volumenu plina u njemu, izraz se malo pojednostavni:

Fuk. = (V(balon)∙(ρ(zrak) − ρ(plin balona)) − m(materijal balona))∙g

i sad se jasno može vidjeti da je glavna veličina za to što će biti s balonom gustoća plina u njemu tj. razlika između gustoće zraka i plina u balonu. Ako je u balonu isto zrak, ta će razlika biti nula, tako da će ukupna sila, budući da se još oduzima i masa materijala balona, sigurno biti negativna, zbog čega će balon tonuti.

Međutim, radi li se i zraku koji izdahnemo, treba imati na umu i temperaturu, budući da je ono što izdišemo obično pri nekih 37 °C, dok vanjski zrak temperaturom dosta varira. Treba imati na umu i da je sastav malo drugačiji, budući da je dio kisika zamijenjen ugljikovim dioksidom, tako da će gustoća i zbog toga biti nešto veća. Uglavnom, za jako hladnih dana ogromni baloni koje su napuhali ljudi mogli bi se neko kraće vrijeme, dok se ne ohlade, podizati.

Drugo pitanje shvati ovako: "Usporedi gustoću zraka i vode." Ako ti nije očito, a ti nađi kakvu tablicu gustoća te usporedi brojke.