Treba mi hitno rjesenje ovog zadatka :) Pri potpunom izgaranju 112cm3 nekog plinovitog ugljikovodika dobiveno ke 448 cm3 ugljikovog dioksida i 0,45g vode.relativna gustoca plina prema vodiku iznosi 29.treba izracunati molekulsku formulu spoja

Ime i prezime: BLovric bozenalovric96@net.hr

Prilično često dobivamo takove zadatke, tako da ne vidim razloga da opet pišem iste formule. Upišeš li u tražilicu izraze poput "izgaranj", "empirijsk" ili "molekulksk" (namjerno mičem nastavke, tako da mi tražilica nađe te riječi u svim padežima) naći ćeš dosta zadataka u kojima treba iz količina produkata nastalih gorenjem organskih spojeva pronaći kemijske formule tih spojeva. Zadnji takav zadatak, na koji smo odgovorili, možeš vidjeti ovdje.

Inače, da moram hitno riješiti zadatak, uočio bih prvo da je volumen ugljikovog dioksida četiri puta veći od volumena reaktanta te iz toga zaključio da jedna molekula reaktanta sadrži četiri atoma ugljika. Zatim bih provjerio koliko vodikovih atoma može imati takav spoj, ako mu relativna molekulska masa iznosi 58 (29 puta više od one vodika). Sama četiri atoma ugljika dala bi 48, što znači da ostaje mjesta još za deset vodikovih atoma, taman da ispadne butan.