Kako mozemo znati o kakvom se mediju radi u ovoj redoks reakciji ako sa lijeve strane jednadžbe nemamo ni H+ ni OH- ione? AgIO3 + NH4+ + 3SO32- ---> AgI + NH3 + 3SO42- + H+

Ime i prezime: Marko marko.puric100@hotmail.com

Ako zakaže jednadžba reakcije, postoji uvijek kemijska logika. S lijeve strane imaš srebrov jodat, amonijev kation i sulfitni anion, dok s desne strane imaš srebrov jodid, amonijak, sulfatni anion i proton. Takva kombinacija odmah poziva na popravke. Za početak, amonijev kation i proton vjerojatnije će se povezati, negoli biti razdvojeni, tako da se vjerojatno i s desne strane radi o amonijevom kationu. To znači da se amonijevi kationi slobodno mogu poništiti, što pak ostavlja reakciju:

AgIO3 + 3 SO32− → AgI + 3 SO42−

Sulfitni anion kao takav postoji samo u bazičnim otopinama, dok je sulfatni prisutan kao takav uvijek, osim u koncentriranim otopinama jakih kiselina. To nas drži u bazičnim uvjetima, jer bismo inače umjesto sulfita imali sumporov dioksid.

Srebrov je jodat pak neutralna sol koja bi, ako je otopina jako bazična, mogla izlučiti srebrov oksid (hidroksid je previše nestabilan), dok srebrov jodid odmah taloži, tako da ga kiselost otopine ne dira puno. Sve u svemu, dosta je vjerojatno radi o reakciji koja ide u neutralnim ili slabo bazičnim uvjetima. Za svaki slučaj, ipak, bilo bi dobro znati koje su točno tvari zamiješane.