Imam dva pitanja: 1)kod odredivanja elektronske konfiguracije atoma u osnovnom stanju. Npr.napisano mi je da je to kod [Ar] 3d10 4s2 4p2 . Zar ne bi trebao broj zadnje ljuske biti 3? Je li postoji neko pravilo po kojem se to odreduje, jer po meni valentnih elektrona bi trebalo biti 8, 3s2 3p6. A iz toga ocito da je broj ljuske 3. Ili sam to pogrjesno shvatila? 2) je li postoji nacin za odredivanje nesparenih elektrona bez pisanja elektronake konfiguracije? Unaprijed hvala!

Ime i prezime: Matea Govorko strumpf31@gmail.com

 


Ako popunjavaš četvrtu ljusku, onda je to i zadnja ljuska. Da umjesto germanija imaš kakav prijelazni metal, onda bi već trebala mozgati. Primjerice, za skandij bi konfiguracija bila [Ar] 3d14s2, što znači da se četvrta razina počela popunjavati i prije nego što je treća bila gotova. No, i to se lako riješi tako da se jednostavno držiš najveće brojke.
Što se elektronâ tiče, valentni su svi oni koji dođu nakon što se popuni elektronska konfiguracija zadnjeg plemenitog plina, a izuzetak mogu biti elektroni d- i f- orbitala, ako su one skroz popunjene. Nešto jednostavnije je držati se toga da su valentni elektroni oni koje ćeš zadnje postaviti ako izvodiš elektronsku konfiguraciju prema načelu izgradnje (Aufbau).
Konfiguracija koju si predložila nije točna (ako si i dalje na istom elementu) jer si ignorirala sve one elektrone koji dođu nakon s- i p- elektronâ treće ljuske.

Ako neki atom ili molekula ima neparan broj elektrona, onda je barem jedan od njih sigurno nesparen. Za točan broj nesparenih elektrona, kao i kod sustavâ s parnim brojem elektrona, trebat ćeš se pozabaviti elektronskom konfiguracijom.

Inače, o elektronskim se konfiguracijama ovdje počesto piše, tako da nije zgorega pretražiti arhivu (ovo je jedan od svježijih odgovora), a preporučio bih pročitati i ovaj tekst, sklopljen i zbog pitanjâ o elektronskim konfiguracijama.

Pozdrav,

Odgovorio: Ivica Cvrtila   i.cvrtila@rug.nl

<-- Povratak

 

Postavite pitanje iz bilo kojeg područja kemije i
e-škola će osigurati da dobijete odgovor od kompetentnog znanstvenika.

copyright 1999-2000 e_škola_________kemija