Dobar dan. Iz analitičke kemije radili smo taložne titracije, konkretno metodu po Volhardu (izravna titracija Ag(+) sa standardnom otopinom KSCN, uz indikator FeNH4(SO4)2), te se pojavilo pitanje podešavanja koncentracije Fe(3+). Možete li možda objasniti zašto se i na koji način točno podešava ta koncentracija? Unaprijed hvala.

Ime i prezime: Andrea Milinković andrea_face@net.hr

Kako su željezovi(III) kationi indikator, nije da s njima treba biti osobito precizan. Bitno je samo da otopina bude zakiseljena, tako da ne počne taložiti željezov(III) hidroksid, te da željezovih(III) iona bude dovoljno da tiocijanatni kompleks bude vidljiv eksperimentatoru. Propisi, vidim, kažu da se doda oko 1 mL zasićene otopine amonijevog željezovog(III) sulfata na 100 mL otopine koja se titrira. Pretpostavljam da iza toga ima dovoljno iskustva da ne treba propitkivati, ali svatko je slobodan mijenjati te brojke, sve u nadi da će mjerenje tako biti točnije.