Postovanje... Mozete li mi objasniti kada cu znati je li navedena reakcija redoks ili nije? Npr: Koja od navedenih reakcija je redoks reakcija: A) (CH3COOH)2Pb + 2NaCl -> PbCl2 + 2CH3COOH B) AgNO3 + NaBr -> AgBr + NaNO3 C) 2NaBr + Cl2 -> Br2 + 2NaCl

Ime i prezime: Ante Bicanic Abicanic@net.hr

Za kemijsku reakciju reći ćeš da je redoks reakcija ako dovodi do promjene oksidacijskog broja bilo kojeg atoma (unutar bilo koje vrste) koji sudjeluje u reakciji.

Ako te zanimaju pravila za određivanje oksidacijskih brojeva upiši u našu tražilicu "oksidacijsk" prethodno birajući opciju "trazi rijeci unutar pitanja". Budući da se puno pisalo o tome, u odgovorima ćeš naići na smjernice koje vode na druga pitanja/odgovore. Ne ustručavaj ih se slijediti.
"Igrajući po tim pravilima" ne bi trebao biti problem odrediti oksidacijske brojeve atoma sudionika rekacija koje si naveo te potom, ravnajući se po gornjoj definiciji redoks reakcije, provjeriti jesu li dotične reakcije takve ili ne. Ako i dalje budeš imao problema s tim (ili se budeš želio provjeriti) slobodno nam se opet javi.

Odgovorio: Tomislav Piteša   tpitesa@gmail.com