Pozdrav, imam jedan zadatak na koji sam zapela : Pri 500 C potrosilo se za reakciju 11 % HI ( reakcija je sljedeca: 2HI -> H2 + I2 . Kolika je koncentracija ravnoteze ( Kc) pri tim uvjetima !?

Ime i prezime: Danijela Brozovic danibroz@gmail.com

Nisi zapela na zadatak, nego na zadatku. Barem meni nije poznata upotreba akuzativa umjesto lokativa. U istom svjetlu, ne postoji koncentracija ravnoteže, ali zato postoji koncentracijska ravnotežna konstanta (Kc). I konačno, ako imaš zadanu samo temperaturu, onda nisu uvjeti, nego uvjet ili jednostavno temperatura.

Koncentracijska konstanta ravnoteže reakcije

2 HI ⇌ H2 + I2

može se izraziti pomoću koncentracija sudionikâ reakcije:

Kc = c(H2)∙c(I2)/c2(HI)

Kako je koncentracija jednaka omjeru množine i volumena:

c(X) = n(X)/V(smjesa)

a broj faktorâ iznad i ispod razlomačke crte jednak, koncentracije iz izraza za konstantu ravnoteže mogu se ovdje zamijeniti množinama, jer će se volumeni međusobno pokratiti:

Kc = n(H2)∙n(I2)/n2(HI)

Ako je reagiralo 11 % HI, njegova konačna koncentracija iznosi 89 % početne:

ckon.(HI) = 0,89∙cpoč.(HI)

Koncentracije vodika i joda, budući da se za po jednu molekulu svakog od njih utroše dvije molekule jodovodika, bit će upola manje od onih 11 %:

ckon.(H2) = ckon.(I2) = 0,055∙cpoč.(HI)

Dalje preostaje još te brojke ubaciti u izraz za konstantu ravnoteže i zadatak je riješen.